Poradnik Kupującego

Po przedstawieniu konkretnych ofert nieruchomości zapraszamy do Hiszpanii aby mogli Państwo zobaczyć na żywo to o czym rozmawiamy. Pomagamy w znalezieniu odpowiedniego połączenia lotniczego, transferu lotniskowego czy zakwaterowaniu.

ETAPY ZAKUPU NIERUCHOMOŚCI

1. Po wybraniu odpowiedniej nieruchomości następuje umowa rezerwacyjna na której następuje wpłata zaliczki, jej wysokość zależy od wybranej nieruchomości, zazwyczaj między 3000 a 8000 euro.
2. Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości. Tą kwestią w sposób bardzo szczegółowy zajmuje się prawnik.
3. W przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego kolejnym etapem jest podpisanie umowy deweloperskiej.
4. Notarialna umowa sprzedaży z wpłatą pozostałej ceny nieruchomości, po czym następuje przekazanie kluczy.
5. Dokonanie czynności po zakupie ( opłata podatków, wpis do rejestru nieruchomości, zmiana podmiotu na umowach usługowych, ewentualnie wyrobienie licencji turystycznej).

POTRZEBNE DOKUMENTY

1. Do zakupu nieruchomości w Hiszpanii niezbędne jest posiadanie numeru NIE ( Numero identification de Extranjero) dla osób fizycznych bądź numer NIF ( Numero identification de Fiscale) jeśli zakup dokonywany jest przez spółkę prawa handlowego bądź spółkę cywilną. Jest to numer identyfikacyjny w Hiszpanii dla każdego, kto nie jest obywatelem Hiszpanii. Numer NIE bądź NIF jest potrzebny już do samego aktu notarialnego, rezerwacji nieruchomości można dokonać wcześniej. Jeśli wcześniej dostaniemy informację o konieczności rezerwacji terminu w urzędzie to można to załatwić już przy pierwszym przyjeździe.
2. Założenie konta bankowego w Hiszpańskim banku.

3. Dowód osobisty bądź paszport.

Prawnicy z którymi współpracujemy na miejscu pomagają w załatwieniu formalności, a także czuwają nad prawidłowym przebiegiem transakcji, są obecni przy akcie notarialnym. Jest również możliwość załatwienia wszelkich formalności czy samego zakupu nieruchomości, przez prawnika na podstawie złożonych pełnomocnictw w formie aktu notarialnego. Prawnik oczywiście jest polskojęzyczny.

KOSZTY DODATKOWE

Ceny nieruchomości podobnie jak w Polsce tak i w Hiszpanii są podawane bez kosztów okołotransakcyjnych.
Dlatego do każdej ceny nieruchomości należy doliczyć około 13-14% na tą kwotę składają się :
  • Podatek – wynosi 8-10% ceny nieruchomości,
  • Opłaty notarialne,
  • Obsługa prawna,
  • Wyrobienie licencji na wynajem, jeśli chcemy nieruchomość wynajmować.

FINANSOWANIE ZAKUPU KREDYTEM HIPOTECZNYM


Istnieje możliwość finansowania nieruchomości przez bank poprzez kredyt hipoteczny, na co decyduje się wielu inwestorów. Zarówno będąc obywatelem Hiszpanii jak innego kraju w Unii Europejskiej, można wziąć kredyt hipoteczny w banku Hiszpańskim. Potrzebne do tego są podobne dokumenty finansowe jak w Polsce gdy staramy się o taki kredyt. Niezbędne jest posiadanie 30% wkładu własnego, a także przedstawienie odpowiedniej dokumentacji w banku. Warunki kredytowe są podobne do tych uzyskiwanych w Polskich bankach, czasami bardziej atrakcyjne. Rozłożenie spłaty nieruchomości na kilka bądź kilkadziesiąt lat powoduje że możemy spłacać ratę bądź jej część z przychodów płynących z wynajmu nieruchomości.